Zadbamy o Twoje dziecko

Bezpieczeństwo to priorytet naszej pracy. Nauka poprzez zabawę to najlepszy sposób nauki dla każdego dziecka.

Kiedy zapisać dziecko do przedszkola?

Kiedy Twoje dziecko zbliża się lub przekracza wiek 3 lat, możesz się zastanawiać, czy jest gotowe do rozpoczęcia nauki w przedszkolu. Wielu rodziców nie jest pewnych, jak podjąć tę decyzję. Ustalenie, czy dziecko jest gotowe do przedszkola, czy nie, to poważna decyzja, ale istnieje kilka kluczowych wskaźników opisanych poniżej, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.

Jeśli w końcu uznasz, że Twoje dziecko nie jest jeszcze gotowe, to nic nie szkodzi. Pamiętaj, że wszystkie dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie ma pośpiechu w rozpoczynaniu przedszkola. Pamiętaj też, że różne przedszkola mają różne filozofie i wymagania dotyczące gotowości. Pamiętaj więc, aby sprawdzić szczegółowe wytyczne szkół, które bierzesz pod uwagę, ponieważ Twoje dziecko może nie być gotowe na jedno przedszkole, ale może sobie poradzić w innym.

Zadaj sobie następujące pytania, które pomogą Ci określić, czy Twoje dziecko jest gotowe na zrobienie pierwszego kroku w klasie.

Ile lat ma Twoje dziecko?Niepubliczne przedszkole Kielce

Większość pedagogów definiuje przedszkole jako okres dwóch lat przed rozpoczęciem przez dziecko nauki w przedszkolu. Niektóre przedszkola ustalają minimalny wiek, w którym przyjmują dzieci — zazwyczaj muszą one mieć ukończone 3 lata do grudnia roku szkolnego, choć niektóre pozwalają na uczęszczanie do nich już dzieciom w wieku 2 lat.

Rodzice dzieci, które urodziły się późno (tzn. po 1 września), czasami opóźniają rozpoczęcie nauki w przedszkolu o rok lub zapisują je do przedszkola na dodatkowy rok, aż będą kwalifikować się lub będą gotowe do przedszkola w swoim okręgu szkolnym. W takich przypadkach, dzieci z opóźnionymi urodzinami mogą uczęszczać do przedszkola od 3 do 6 roku życia lub, jeśli opóźniły się o rok, od 4 do 6 roku życia.

Czy Twoje dziecko jest nauczone korzystania z nocnika?

Niektóre przedszkola wymagają, aby ich uczniowie byli nauczeni korzystania z nocnika lub przynajmniej byli na dobrej drodze do tego. Przedszkolaki powinny również posiadać pewną wiedzę na temat samoobsługi, w tym zakładania butów i płaszcza. Powinny również wiedzieć jak podciągnąć i zapiąć spodnie oraz jak myć ręce. 

Czy Twoje dziecko stosuje się do poleceń?

W przedszkolu zazwyczaj nie ma zbyt surowych zasad, ale oczekuje się, że Twoje dziecko potrafi wykonywać proste polecenia. Przedszkolaki są zazwyczaj proszone o sprzątanie, przestrzeganie instrukcji dotyczących przekąsek, chodzenie w szeregu z resztą klasy i inne różne prace. 

Czy rozumiesz mowę swojego dziecka? Przedszkole niepubliczne Kielce

Od trzylatków nie oczekuje się doskonałej mowy. Jednak ludzie powinni być w stanie zrozumieć, co próbują powiedzieć. Podobnie, Twój przedszkolak powinien być w stanie słyszeć i rozumieć innych ludzi. Zazwyczaj dzieci w wieku przedszkolnym mówią prostymi zdaniami składającymi się z trzech do pięciu słów. Potrafią również opisać coś, co wydarzyło się niedawno, np. wycieczkę do biblioteki lub wizytę w zoo.

Czy Twoje dziecko może się od Ciebie oddzielić?

Dla dzieci, które chodziły do przedszkola, rozłąka z rodzicami jest często czymś oczywistym. Ale dla dzieci, które miały jednego rodzica w domu przez cały dzień, lęk separacyjny może być problemem. Jeśli nigdy wcześniej nie zostawiałeś swojego dziecka lub ma ono tendencję do denerwowania się, gdy to robisz, możesz chcieć zacząć pracować nad tą umiejętnością.

W większości przypadków nie trzeba robić nic specjalnego, aby przygotować dziecko do przedszkola niepublicznego Kielce, ponieważ potrzebne umiejętności są tymi, które większość dzieci rozwija naturalnie w wieku przedszkolnym.

Jednakże pomocne może okazać się sprawdzenie podstawowych umiejętności przedszkolnych (takich jak mycie rąk, toaleta, kontakty społeczne z rówieśnikami, oddzielanie się od dorosłych i podążanie za wskazówkami) na kilka miesięcy przed zapisaniem dziecka do programu przedszkolnego, szczególnie jeśli zauważysz, że niektóre z tych umiejętności są opóźnione. 

Oferujemy doskonałej jakości program kształcący

Edukacja językowa-edukacja matematyczna-kinezjologia edukacyjna

Codziennie prowadzimy zajęcia z języka angielskiego

Kształcenie językowe to coś, co nas wyróżnia na tle pozostałych placówek.

Znajomość drugiego języka przyniesie wiele korzyści każdemu dziecku w dalszych ścieżkach kariery.

Ułatw mu zadanie! Niech Twoje dziecko pozna język angielski zanim pójdzie do szkoły.

Copyright 2025